Mutluluğun sırrı

Bir şirkette çalıştığınızı düşünün. Genel müdürünüz çalışan herkesin maaşına % 36 oranında zam yapıyor. Bu artıştan memnun olursunuz ve yaşam kaliteniz biraz olsun keyfiniz biraz olsun artar. Peki, genel müdürünüz bu zammı vermediğini düşünün ama şirkette öyle bir ortam yaratıyor ki insanların yönetime duyduğu güven %2 oranında artırıyor. Sizce bu güven sizin yaşamdan aldığınız keyfi ne kadar artırır? %36 zamdan daha fazla mı olur yoksa daha az mı? 

Kanadalı araştırmacı John Helliwell tam olarak bu artışa bakıyor ve görüyor ki işyerlerindeki sadece % 2’lik güven artışı, insanların hayatına %36’lık zamdan daha fazla katkıda bulunuyor. Güven ile mutluluk arasında bu kadar büyük bir ilişki var. İnsanlar ne kadar çok güven ilişkisi kurarsa, o kadar mutlu oluyor.

Dünyaca ünlü araştırmacılar Ed Diener ve Martin Seligman, öğrenciler üzerinde yaptığı araştırmalarda buluyor ki bir öğrenci, ne kadar güçlü ilişkileri varsa, o kadar çok mutlu oluyor. Başka bir araştırmada yine Ed Diener keşfediyor ki bir insan ne kadar çok gönüllü iş yaparsa, mutluluğu o kadar artıyor. Neden? Çünkü gönüllülük sayesinde insanlar güvene dayalı güçlü ilişkiler kuruyor.

Jonh Heliwell bu araştırmayla da yetinmiyor. 81 ülkeyi birçok açıdan karşılaştırıyor. Bu karşılaştırma sonucunda çok net görüyor ki güven olmayan toplumlarda insanlar daha mutsuz. Örneğin Moldova‘da insanlar mutsuz. Çünkü ne birbirlerine, ne ürünlere, ne de devlet kurumlarına güveniyor.

Mutluluğun para ve sağlıkla olan ilişkisine de bakıyor. Güvenin mutluluğa etkisi, paradan ve sağlıktan çok daha fazla.

Helliwell bir şey daha keşfediyor. Güven olmayan ülkelerde daha fazla intihar vakası yaşanıyor. O zaman mutlu olmak için insanlarla güven ilişkisi kurmak gerekir. Güven ne kadar fazla olursa insanlar o kadar mutlu oluyor.

Peki güveni nasıl sağlayacaksınız?

* Özgür Bolat, “Beni ödülle cezalandırma” kitabından alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir