Git versiyon kontrol sistemi

Git, dosya ve klasör değişikliklerini tutmak ve bunlara erişmek için kullanılan bir versiyon kontrol sistemidir(VCS). Daha çok biz yazılımcılar tarafından kullanılır ancak çok farklı işler için de kullanılabilecek oldukça yararlı bir sistemdir.

2005 yılında Linux kerneli yazarı dahi İsveçli yazılım mühendisi Linus Benedict Torvalds tarafından geliştirilmiştir. Ancak git sadece Linux tabanlı işletim sistemlerinde değil tüm işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir. Git’in şu anki geliştiricisi Junio ​​Hamano’dur.

Git, Linux kernel gibi açık kodlu ücretsiz bir yazılım olup General Public Licence (GNU) şartlarına tabidir.

Git’in çıkış hikayesi ise oldukça ilginçtir. Linux kernelin geliştirmesi sırasında bir çok yazılımcı ile aynı anda hızlı bir şekilde ilerlemek ve kod bütünlüğünü sağlamak gerekir. Bu ihtiyaca cevap olarak Linus Torvalds bu sistemi yazmış ve git olarak isimlendirmiş. Git’i tanımlarken “the stupid content tracker” (aptal içerik izleyicisi) demiş Torvalds.

Git’i kendi bilgisayarınıza kurarak yazdığınız kodları, dosyalarınızı, fotoğraflarınızı versiyonlayabilirsiniz. (Uzak sunucuya gerek yok) Özellikle yazılımcılar için takım çalışmasının, kod içinde ileri geri gidişlerin, farklı dallanmalar sonrası kod birleştirmenin ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.

Git komutları listesi için tıklayın

Git, Linux işletim sistemleri, MacOS’lar dahil, birlikte gelmektedir. Windows için ise Git toolunu indirip kurmak gerekmektedir. Windows kullanıyorsanız https://git-scm.com/downloads adresinden son versiyonu indirebilirsiniz.

İlerleyen zamanlarda Git, github, gitlab gibi siteler ile ayrı bir iş kolu haline gelmiştir. Git altyapısını kullanan en çok bilinen site olan Github’da projeleriniz public olarak ücretsiz ekleyebilirsiniz. Ancak private yapmak isterseniz bir miktar para ödemeniz gerekiyor. Open Source dünyasının deyim yerindeyse kalbinin attığı platform github.com.

Gitlab ise hem public hem private depolama(repository) işlemlerini ücretsiz sağlıyor. Sadece kendi takımınızla ücretsiz olarak bir projede kullanmak isterseniz gitlabı tercih edin derim. Ayrıca gitlab.com sitesi yerine git toollarını indirirek kendiniz de bir sunucu üzerinde source control oluşturabilirsiniz. gitlab.com sitesinde detayları bulabilirsiniz.

Local’de git repository oluşturma ve dosyaları remote servera gönderme.

Git’in Microsofttaki karşılığı ise Team Foundation Service’dir (TFS). Aynı şekilde visualstudio.com sitesinde ücretsiz bir üyelik açıp repository oluşturabilirsiniz. Visual Studio ile geliştirdiğiniz projelerinizi solutiona sağ tıklama kolaylığıyla versionlayabilirsiniz. TFS 5 kullanıcıya kadar ücretsiz kullanılabiliyor. Ayrıca Visual Studio’ya Git repositoryiniz de dahil edebilir aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Daha tutarlı çalışan Git’i tavsiye ederim.

Daha önce bir source control kullanmadıysanız şimdi git init yazmanın tam zamanı.

Git projesini https://github.com/git/git linkinde siz de klonlayabilir gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Tüm git komutları için tıklayınız

“Git versiyon kontrol sistemi” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir