ASP'de if else kullanımı

Büyük insan Nietzsche ‘İnsan, diğer insanlardan hiçbir şey istememeye, onlara hep vermeye alıştığı zaman, elinde olmadan soylu davranır’ demiş. Vereceğiniz kod örneğinde bir durumun bulunup bulunmadığını sınamasını sağlayacağız. Genel yazım kuralı şöyledir:

If  şart Then
[şart doğru ise yapılacak işler]
Else
[şart doğru değilse yapılacak işler]
End If

Bir örnek herşeyi anlamanızı sağlayacaktır: Eğer saat 12’den önce ise sayfaya “Günaydın” yazdır; saat 12’den sonra ise “Tünaydın” yazdır.

Fakat burada bir eksiklik var: Saat 18’den sonra ise sayfaya “İyi akşamlar!” yazdırmamız daha doğru olmaz mı? If döngüsü kendi içinde sınırsız Elseif (ikinci şartlı döngü) imkanı vererek bize bunu sağlar. Her Elseif’i yeni bir If gibi düşünebilirsiniz. İşte şu senaryoyu gerçekleştirecek kod örneği (ifelse1.asp):

<HTML>
<HEAD>
<TITLE>ASP ILE SAATE GORE SELAM</TITLE>
<META http-equiv=”content-type” content=”text/html; charset=ISO-8859-9″>
<META http-equiv=”Content-Type” content=”text/html; charset=windows-1254″>
</HEAD>
<BODY>
<H2>
<CENTER>
<%
If Hour(Now) <12 Then
Response.Write “Günaydın! ”
ElseIf Hour(Now) >= 18 Then
Response.Write “İyi akşamlar! ”
Else
Response.Write  “Tünaydın! ”
End If
Response.Write “<br>”
Response.Write “Aspkodlari.com’a hoşgeldiniz”
%>
</CENTER>
</H2>
</BODY>
</HTML>

Bu programı çalıştırdığınız zaman, çalıştırdığınız saate göre sayfadaki selamın değiştiğini göreceksiniz. (Bu örnekte, sadece şartlı döngü işlemi yapmıyoruz; fakat aynı zamanda Hour(Now) fonksiyonu ile tanışıyoruz ve sayfadaki bütün unsurları ASP yöntemiyle yazdırıyoruz! Fakat şimdilik bu iki unsurun üzerinde de durmayın.) Programımız nasıl çalışıyor? Yukarıda başka vesile ile VBScript’in kullanılmaya hazır fonksiyonları vardır, demiştik. Bunlardan biri de o andaki saati ve tarihi bildiren Now() fonksiyonudur. Bu fonksiyondan dönen değerle bu andaki saati öğreniyoruz; ve bunu önce 12 ile karşılaştırıyoruz. Fonksiyondan dönen değer, eğer 12’den küçükse, programımız Response (Karşılık) Nesnesi’nin .Write Metodu’nu kullanarak (Nesneler ve Metodlar meselesi üzerinde de durmayın!) ziyaretçinin Browser penceresine “Günaydın” yazdırıyor.

“ASP'de if else kullanımı” üzerine 4 yorum

  1. Veri tabanından çağırdığım kişi listesinden, yaşı 25 ile 35 arasında ise kazandınız , değil ise kaybettiniz , yazdırmaya çalşıyorum. Bu verdiğiniz kodadan yararlanarak üretmeye çalıştım ancak olmadı, yardımcı olabilirmisiniz

  2. ben 100-1000 arası sayı yazdırıp yazdırdığım sayıyıda tekrar 100 le çarpmak istiyorum ama yapamıyorum yardım cı olacaklar yazabilirmi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir